Roboty są stosowane w coraz to nowych procesach przemysłowych, gdzie często realizują zadania wymagające bardzo wysokiej precyzji działania. Efektywna praca takich systemów nie byłaby jednak możliwa bez korzystania z czujników, które dostarczają dane na temat charakterystyki wykonywanych przez urządzenie funkcji, co pozwala na szybkie dopasowywanie parametrów poszczególnych czynności do istniejących potrzeb i gwarantuje znacznie większą elastyczność. Wśród czujników używanych w nowoczesnej robotyce od pewnego czasu szczególnie chętnie wybierane są czujniki siły. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, gdzie okazują się najbardziej użyteczne.
Jaka jest funkcja czujników siły?
Czujnik siły pozwala na zebranie informacji na temat oddziaływania chwytaka robota lub jego innego elementu roboczego na materiał albo podzespół. Rozwiązania tego rodzaju pełnią funkcję analogiczną do ludzkich receptorów czucia. Montuje się je w celu uzyskiwania w czasie rzeczywistym dostępu do danych na temat sił i momentów, z jakimi pracuje robot. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania precyzyjniejszych sekwencji ruchu, za sprawą błyskawicznej korekty położenia, a także uzyskanie zwiększonej elastyczności funkcjonowania oraz dobierania parametrów pracy do konkretnych potrzeb.
Gdzie korzysta się z czujników siły?
Czujniki siły sprawdzają się w różnych procesach technologicznych. Najczęściej są one używane tam, gdzie roboty są wykorzystywane do obróbki elementów np. grantowania, szlifowania albo polerowania, jak również zginania czy skręcania poszczególnych detali. Przydają się na stanowiskach montażowych oraz w narzędziach sterowanych bezpośrednio przez ludzi, przekazując informację zwrotną na temat siły oddziaływania. Okażą się niezastąpione przy pozycjonowaniu lub dokręcaniu.