Realizacje

programowanie robotów

Jak programować roboty KUKA?

Firmy zajmujące się działalnością produkcyjną zwykle są zainteresowane możliwościami usprawnienia realizowanych operacji przez ich przyspieszenie, zwiększenie uzyskiwanej jakości oraz obniżenie związanych z nimi kosztów. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest korzystanie z inteligentnej automatyzacji i wprowadzenia rozwiązań z zakresu robotyki. Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się znakomicie przy wielu procesach technologicznych takich jak choćby spawanie, klejenie czy pozycjonowanie elementów przy obróbce termicznej. Kluczem do zapewnienia sprawnego funkcjonowania takich systemów jest jednak odpowiednie programowanie robotów. Przekonajmy się, jakie możliwości w tym zakresie daje sprzęt firmy KUKA.

awaryjne zatrzymanie pracy linii produkcyjnej

Jak działają układy bezpieczeństwa w automatycznych maszynach przemysłowych?

Automatyzacja procesów produkcyjnych to szansa na większą wydajność i doskonalszy produkt. Okazuje się jednak, że zalet zastosowania zaawansowanych technologicznie robotów jest więcej. Warto wspomnieć, chociażby o kwestiach bezpieczeństwa. W środowiskach zautomatyzowanych liczba wypadków przy pracy jest zdecydowanie mniejsza niż w zakładach pracy ręcznej. Wynika to nie tylko z wykluczenia błędów popełnianych przez ludzi, ale również i zastosowania specjalnych systemów bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie współpracować z robotami?

Opracowywanie nowoczesnych technologii produkcji kładzie duży nacisk na stosowanie rozwiązań, które mogą w znacznym stopniu poprawić efektywność realizacji zadań przy redukowaniu ich kosztów. Jedną z najczęściej stosowanych opcji jest robotyzacja procesów produkcyjnych, co zwiększa tempo pracy, a często również ogranicza liczbę i rodzaj koniecznych zabezpieczeń np. przy narażeniu na czynniki szkodliwe. Takie metody oznaczają jednak konieczności wprowadzenia ochrony w miejscach, gdzie urządzenia te współdziałają z ludźmi. Przekonajmy się, z czego to wynika i zobaczmy, jakie opcje są wówczas do wyboru.

produkcja baterii

Dedykowanie linie produkcyjne. Jak dopasować maszyny do indywidualnych potrzeb?

Wydajność produkcji jest składową wielu czynników. W największej mierze wpływ na nią ma jednak właściwie zaprojektowana linia produkcyjna. Stworzenie dopasowanego do indywidualnych potrzeb zaplecza technologicznego to wielofazowy proces. Już na etapie projektu wymaga rozważenia przynajmniej kilku kryteriów, które w przyszłości zaważą na efektywności całego systemu. Co należy uwzględnić przy tworzeniu dedykowanych linii produkcyjnych? Jak dopasować technologie i sprzęty do specyfiki produkcji? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

automatyczna kontrola jakości

Rola stanowisk kontrolno-pomiarowych w procesach automatyzacji przemysłu

Automatyzacja przemysłu oznacza przede wszystkim wyższą wydajność produkcji i niższe straty materiałowe. Roboty przemysłowe zapewniają wysoką powtarzalność pracy, a przy tym jednocześnie eliminują wiele błędów powodowanych czynnikami ludzkimi. Niemniej ich zastosowanie niż wyklucza konieczności kontrolowania prawidłowości każdego etapu produkcji. W związku z tym niemalże w każdym procesie wytwórczym niebagatelną rolę odgrywają systemy kontrolno-pomiarowe.

czujniki siły w robotyce

Charakterystyka czujników siły w robotyce

Roboty są stosowane w coraz to nowych procesach przemysłowych, gdzie często realizują zadania wymagające bardzo wysokiej precyzji działania. Efektywna praca takich systemów nie byłaby jednak możliwa bez korzystania z czujników, które dostarczają dane na temat charakterystyki wykonywanych przez urządzenie funkcji, co pozwala na szybkie dopasowywanie parametrów poszczególnych czynności do istniejących potrzeb i gwarantuje znacznie większą elastyczność. Wśród czujników używanych w nowoczesnej robotyce od pewnego czasu szczególnie chętnie wybierane są czujniki siły. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, gdzie okazują się najbardziej użyteczne.

Kontrola bezpieczeństwa maszyn

Na czym polegają kontrole wyposażenia ochronnego maszyn?

Bezpieczeństwo obok wydajności jest podstawą pracy każdej maszyny przemysłowej. Dlatego w tym krótkim wpisie opisujemy skrótowo przebieg i podstawę prawną kontroli bezpieczeństwa maszyn.

inżynierka używająca tabletu do obsługi robota

Jak wykonać korektę programów spawalniczych na robocie?

Procesy spawania wiążą się z uwalnianiem groźnych gazów i powstawaniem pyłów, które tworzą dym będący zagrożeniem dla ludzi. Dla wyeliminowania łączących się z tym niebezpieczeństw, a także w celu zwiększenia szybkości oraz precyzji realizacji prac spawalniczych, oraz dla ograniczenia powodowanych przez nie kosztów, w wielu przypadkach zdecydowano się na wprowadzenie systemów automatyzujących całą operację. Choć właściwe programowanie robotów spawalniczych i ich użytkowanie daje ogromne korzyści, to wymaga stosowania rozwiązań, które poradzą sobie z elastycznym ustalaniem parametrów. Przekonajmy się, jak wprowadza się korekty do programów.

robot przemysłowy

Jak weryfikować stan techniczny robota?

Roboty przemysłowe są wykorzystywane w wielu branżach produkcyjnych, pozwalając na znaczne przyspieszenie realizowanych operacji, dając możliwość ich daleko posuniętej optymalizacji, a także oferując opcję wglądu w dane na temat aktualnie realizowanych zadań, osiąganej wydajności czy poziomu wykorzystania, co ułatwia planowanie, ale również otwiera szerokie możliwości usprawnienia działania służb utrzymania ruchu. Ze względu na znaczenie prawidłowego funkcjonowania zrobotyzowanych linii technologicznych i poszczególnych maszyn oraz urządzeń dla uzyskania założonego poziomu produkcji, muszą one być regularnie sprawdzane pod kątem swego stanu technicznego. Przekonaj się, jakie są możliwości w tym zakresie.

Cobot

Jak prawidłowo zaprogramować cobota?

Cobot to inaczej robot współpracujący. Jest to robot przemysłowy składający się ramienia robotycznego i podstawy, który został zbudowany tak, aby móc pracować ramię w ramię z ludźmi. W razie kolizji z nierozpoznanym obiektem Cobot natychmiast się zatrzymuje, co pozwala na pracę bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, czujników czy boxów. Cobot może wykonywać prawie każde zadanie produkcyjne, na przykład sortowanie, spawanie, montaż elementów, polerowanie, paletyzacja itp.

butelki z wodą na linii produkcyjnej

Najważniejsze elementy automatycznych linii produkcyjnych

Kupując produkty codziennego użytku, zapewne niewiele osób zastanawia się nad procesem ich produkcji. A ten potrafi być długi, skomplikowany i angażować do pracy wiele urządzeń składających się na całe linie produkcyjne. Jednak które elementy takiej linii produkcyjnej są najważniejsze?

zrobotyzowany system kamer wizyjnych

Czym jest system wizyjny w robotyce?

Roboty są urządzeniami, które zwykle wyposaża się w sporą liczbę czujników, pozwalających na zbieranie informacji o położeniu poszczególnych podzespołów, stanie realizacji konkretnych zadań czy parametrach wykorzystywanych materiałów. Nowoczesna robotyka to jednak też coraz szersze stosowanie systemów wizyjnych składających się z odpowiedniej optyki i sensorów CCD/CMOS, a także oprogramowania, które pozwala na gromadzenie oraz analizę danych docierających za ich pośrednictwem. Przekonajmy się, jakie funkcje mogą pełnić systemy wizyjne i sprawdźmy, gdzie najczęściej się je stosuje.

dwóch inżynierów przy maszynie przemysłowej

Rozruch maszyn przemysłowych. Jak wykonać go prawidłowo?

Rozruch urządzeń wykonuje się zazwyczaj po ich zakupie i zamontowaniu lub po zmianie lokalizacji maszyny. W każdym przypadku odpowiedni rozruch jest koniecznością, aby zagwarantować późniejszą prawidłową pracę. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

roboty spawalnicze

Jak programuje się spawarki?

Wiele procesów technologicznych może być znacznie przyspieszonych i zoptymalizowanych za sprawą wykorzystania możliwości, jakie daje współczesna automatyka przemysłowa i robotyka. Jedną z operacji, która jest poddawana takim zabiegom najczęściej, jest spawanie. Wśród korzyści znajdzie się w tym przypadku także zmniejszenie zagrożeń związanych z emitowanym światłem oraz powstającymi dymami spawalniczymi. Przygotowanie odpowiednich rozwiązań oznacza jednak nie tylko konfigurację niezbędnej linii produkcyjnej, ale także programowanie robotów spawalniczych. Przekonajmy się, z czym wiąże się to zagadnienie.

mężczyźni naprawiają robota

Jak przywrócić robota po awarii?

Robotyzacja poszczególnych procesów technologicznych lub całych linii produkcyjnych pozwala na znaczne zwiększenie efektywności produkcji, zwiększenie jej tempa, a także możliwość wyeliminowania przestojów nieodzownych gdy w grę wchodzą maszyny obsługiwane przez operatorów. Nawet w przypadku dopracowanych konstrukcji i odpowiednio zoptymalizowanych programów działania może jednak dojść do awarii wymagającej czasowego odłączenia robota przemysłowego. Po dokonaniu niezbędnych napraw konieczne będzie sprawne przywrócenie robota po awarii. Przekonajmy się, co należy zrobić, by było to możliwe.

kobieta naprawia robota przemysłowego

Jak przywrócić do pracy robota po poważnej kolizji?

Robotyzacja pozwala na osiąganie znacznie lepszych rezultatów niż samo wprowadzenie rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. Na ogół wiąże się z możliwością usprawnienia szerszego zakresu wykonywanych operacji oraz zmniejszenie podatności całej linii technologicznej na nieprzewidziane zdarzenia. Niestety także w fabrykach, które są w dużym stopniu zrobotyzowane, trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia większej lub mniejszej usterki. W takim przypadku zwykle nieodzowne będzie skorzystanie z usług firmy, która zapewnia szybki serwis robotów przemysłowych. Przekonajmy się, jak może dojść do sytuacji tego typu i jakich działań mogą one wymagać.