Automatyzacja procesów produkcyjnych to szansa na większą wydajność i doskonalszy produkt. Okazuje się jednak, że zalet zastosowania zaawansowanych technologicznie robotów jest więcej. Warto wspomnieć, chociażby o kwestiach bezpieczeństwa. W środowiskach zautomatyzowanych liczba wypadków przy pracy jest zdecydowanie mniejsza niż w zakładach pracy ręcznej. Wynika to nie tylko z wykluczenia błędów popełnianych przez ludzi, ale również i zastosowania specjalnych systemów bezpieczeństwa.
Popularne systemy bezpieczeństwa i zasady ich działania
Działanie systemów bezpieczeństwa w maszynach przemysłowych może być różne. Każdy z nich dobiera się indywidualnie do specyfiki linii produkcyjnych oraz indywidualnych potrzeb producenta. Najczęściej kwestie bezpieczeństwa uwzględniane są już na etapie projektowania linii produkcyjnych, które w Rybniku oferuje nasza firma For Control. Jakie systemy wykorzystuje się najczęściej?
Jednym z najpopularniejszych systemów bezpieczeństwa jest awaryjne zatrzymanie pracy urządzenia w sytuacji wykrycia zagrożenia. Maszyna przemysłowa wyłącza się w skrajnych przypadkach, w których jej dalsze działanie stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa osób znajdujących się w jej otoczeniu lub też grozi uszkodzeniem produktu. System sterowania niekiedy zatrzymuje też urządzenia w razie wykrycia nieprawidłowości, które mogą skutkować poważną awarią.
Poza tym dużą popularnością cieszą się systemy wykrywania i korygowania odstępstw od normy w zakresie parametrów pracy maszyn przemysłowych. Mowa np. o układach sterowania współpracujących z czujnikami i miernikami, które poza tym, że na bieżąco monitorują zmiany temperatury, ciśnienia, prędkości obrotowej itp., dodatkowo przekazują komunikaty o nieprawidłowościach, co automatycznie wywołuje reakcje naprawcze.