Jak programować roboty KUKA?

Firmy zajmujące się działalnością produkcyjną zwykle są zainteresowane możliwościami usprawnienia realizowanych operacji przez ich przyspieszenie, zwiększenie uzyskiwanej jakości oraz obniżenie związanych z nimi kosztów. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest korzystanie z inteligentnej automatyzacji i wprowadzenia rozwiązań z zakresu robotyki. Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się znakomicie przy wielu procesach technologicznych takich jak choćby spawanie, klejenie czy pozycjonowanie elementów przy obróbce termicznej. Kluczem do zapewnienia sprawnego funkcjonowania takich systemów jest jednak odpowiednie programowanie robotów. Przekonajmy się, jakie możliwości w tym zakresie daje sprzęt firmy KUKA.

Co wyróżnia roboty KUKA?

Roboty przemysłowe KUKA to grupa urządzeń o szerokich możliwościach przeznaczona zarówno do zadań wymagających niewielkiego udźwigu i niezwykle wysokiej precyzji, jak i zorientowanych na przemieszczanie elementów roboczych o znacznej masie. W trakcie wykonywania poszczególnych czynności roboty KUKA mogą też osiągać duży zasięg, co umożliwia pracę przy elementach o dużych rozmiarach oraz na bardzo rozbudowanych stanowiskach. Co ważne, możliwe jest również współdziałanie z rozmaitymi urządzeniami peryferyjnymi oraz łatwa współpraca człowieka z robotem.

Co jest ważne przy programowaniu robotów KUKA?

Ważną cechą robotów KUKA jest możliwość programowania ich zarówno w tradycyjny sposób przez tworzenie odpowiedniego kodu, jak i znacznie szybsze i bardziej intuicyjne prowadzenie ręczne. Dzięki odpowiednim pakietom przeznaczonym do sterowania robotem operator jest w stanie ręcznie prowadzić robota podczas sesji szkoleniowej, co jest automatycznie przekładane na język poleceń, które później można korygować i poddawać optymalizacji.