Czy robotyka stanowi przyszłość przemysłu?

W niedalekiej przyszłości roboty mogą pojawić się w każdej gałęzi przemysłu. Nie oznacza to jednak, że stanowiska będą całkowicie zautomatyzowane, a czynnik ludzki przestanie być potrzebny. To właśnie współpraca ludzi i nowoczesnych maszyn wpływa na wydajność pracy, poprawę jakości oraz optymalizację poszczególnych procesów. Współczesne roboty przemysłowe nie są tylko maszynami, ale także partnerami w wykonywaniu najtrudniejszych zadań.

Od robotów do Przemysłu 4.0

Robotyzacja w Polsce wciąż jest na niskim poziomie w stosunku do innych krajów, jednak od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową. Problemem są finanse, brak potrzeby rozwijania procesów przemysłowych, nietypowy profil działalności oraz niewielka konieczność wprowadzania zrobotyzowanych działań. Przedsiębiorcy często z założenia przekreślają nowoczesne rozwiązania. Jednak za kilka lat może się okazać, że firmy opierające się na robotyce staną się najmocniejszą konkurencją, a pozostałe jednostki będą musiały dostosować się do ich poziomu. Roboty przemysłowe oraz zintegrowanie pracy człowieka i maszyny to element Przemysłu 4.0. Jest to rewolucja przemysłowa, która polega na odchodzeniu od procesów liniowych na rzecz rozbudowanej sieci połączeń, wykorzystywania nowych technologii oraz powstawania inteligentnych fabryk.

Roboty montażowe i współpracujące

Robotyzacja procesów przemysłowych wiąże się z wieloma zaletami. Roboty mogą wykonywać pracę w warunkach, w których ludzkie zdrowie jest zagrożone. Dzięki odpowiedniej kalibracji będą pracować bez przerwy i w tym samym rytmie przy powtarzalnych i nużących czynnościach. Brak przestojów oraz przyspieszenie procesów produkcyjnych wpływa na wydajność przedsiębiorstwa i mniejsze straty. Robotyzacji poddaje się przede wszystkim stanowiska produkcyjne i montażowe, lecz coraz częściej spotyka się roboty współpracujące zwane także cobotami. Za pomocą odpowiednich narzędzi można je dopasować niemal do każdego sektora gospodarki. Ich zadaniem jest stwarzać bezpieczną współpracę z człowiekiem. Coraz łatwiejsze ma być także ich programowanie, które pozwoli dopasować maszynę do nowych zadań i tym samym zmniejszyć koszty inwestowania w nowe technologie.