Jak prawidłowo zaprogramować cobota?

Cobot to inaczej robot współpracujący. Jest to robot przemysłowy składający się ramienia robotycznego i podstawy, który został zbudowany tak, aby móc pracować ramię w ramię z ludźmi. W razie kolizji z nierozpoznanym obiektem Cobot natychmiast się zatrzymuje, co pozwala na pracę bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, czujników czy boxów. Cobot może wykonywać prawie każde zadanie produkcyjne, na przykład sortowanie, spawanie, montaż elementów, polerowanie, paletyzacja itp.

Co daje podstawowe szkolenie z programowania Cobotów?

Coboty Universal Robots zostały stworzone tak, aby ich oprogramowanie mógł modyfikować każdy po odpowiednim przeszkoleniu, bez doświadczenia w programowaniu czy automatyce. Często jedno szkolenie wystarczy, aby pracownik był w stanie z łatwością:

  • zmieniać parametry pracy robota,
  • uczyć robota wykonywania nowych sekwencji ruchów,
  • zmieniać kolejność działań,
  • tworzyć własne, proste programy typu pick and place.

Takie szkolenia przeprowadzamy u klientów, którzy zdecydują się na skorzystanie z naszych usług projektowania linii produkcyjnych w Rybniku. Oczywiście osoba po podstawowym przeszkoleniu nie będzie posiadać umiejętności wystarczających do samodzielnego tworzenia skomplikowanych programów.

Jak programuje się Cobota?

Cobota programuje się za pomocą tabletu lub komputera połączonego z maszyną. Na tablecie pracownik wyświetla program w postaci kodu lub bloków, które może edytować. Estetyczne przedstawienie programu w postaci schematów blokowych pozwala na edycję bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania. Dodatkowo Cobota można tez łatwo ręcznie nauczyć naśladowania czynności, a parametry poszczególnych ruchów aplikuje się ręcznie, sterując ramieniem. Robot zapamiętuje położenie początkowe i końcowe, dzięki czemu szybko może zostać przystosowany do nowego zadania.