Jak programuje się spawarki?

Wiele procesów technologicznych może być znacznie przyspieszonych i zoptymalizowanych za sprawą wykorzystania możliwości, jakie daje współczesna automatyka przemysłowa i robotyka. Jedną z operacji, która jest poddawana takim zabiegom najczęściej, jest spawanie. Wśród korzyści znajdzie się w tym przypadku także zmniejszenie zagrożeń związanych z emitowanym światłem oraz powstającymi dymami spawalniczymi. Przygotowanie odpowiednich rozwiązań oznacza jednak nie tylko konfigurację niezbędnej linii produkcyjnej, ale także programowanie robotów spawalniczych. Przekonajmy się, z czym wiąże się to zagadnienie.

Co wiąże się z programowaniem robotów przemysłowych?

Roboty spawalnicze mają realizować zadania w taki sposób, by wykonywane złącza miały wysoką jakość, cała operacja przebiegała możliwie najszybciej, a uzyskiwane efekty charakteryzowały się dużą powtarzalnością. Urządzenie powinno też reagować na pewien zakres zmian zachodzących w położeniu materiału i dopasowywać do nich swoje działania. Istotne będą też zmiany tempa, niezbędne w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Programowanie robotów przemysłowych nie jest więc tworzeniem zestawów prostych poleceń, a wprowadzeniem elastycznych reguł działania, które zagwarantują osiągnięcie oczekiwanej szybkości, ale także dokładności z uwzględnieniem wielowariantowości.

Jaka jest specyfika programowania robotów spawalniczych?

Przygotowanie robota do pracy oznacza więc z jednej strony określenie specyfikacji zadań, jakie ma on wykonywać, z drugiej opracowanie metod, jakimi mają być realizowane. Jakość oprogramowania ma szczególne znaczenie wówczas, gdy w grę wchodzi wykonanie dużej ilości różnorodnych zadań o zmiennych parametrach – o ile w przypadku robotów działających w ramach linii wytwarzającej ujednolicony asortyment okaże się proste, o tyle przy konieczności zagwarantowania dużej wszechstronności i częstej zmiany parametrów pociąga za sobą o wiele bardziej złożony proces oraz konieczność przeprowadzenia licznych testów i symulacji.