Nowoczesne maszyny wymagają zastosowania innowacyjnych układów starowania, które odpowiadają nie tylko za ich prawidłowe i efektywne działanie. Projektowanie układów sterowania maszyn wymaga zastosowania integralnych rozwiązań, które odpowiadają także za bezpieczeństwo przebiegu procesów produkcyjnych oraz bezpieczeństwo operatorów maszyn. Wyjaśniamy, w jaki sposób projektuje się układy sterowania maszyn.
Czym jest układ sterowania?
Układy sterowania odpowiadają obecnie za przebieg większości procesów produkcyjnych. Dzięki nim maszyny pracują w sposób optymalny, wydajny i bezpieczny. Sterowanie maszynami może odbywać się w sposób ręczny i automatyczny. Projektowanie układów sterowania uwzględnia nie tylko oddziaływanie na konkretny obiekt w celu osiągnięcia zamierzonego celu, ale także wiąże się z zastosowaniem odpowiednich systemów bezpieczeństwa, dzięki którym procesy produkcyjne nie są związane z ryzykiem np. samoczynnego uruchomienia maszyny, jej przeciążenia lub uszkodzenia oraz zniszczenia produktów.
Projektowanie systemów sterowania musi uwzględniać przestrzeganie określonych norm, które dotyczą nie tylko samego procesu produkcyjnego, ale także bezpieczeństwa i higieny pracy. Układy sterowania i bezpieczeństwa maszyn wymagają zastosowania szeregu elementów, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesów produkcyjnych, czyli m.in. elektrozaworów, czujników i mierników. Dzięki nim system sterowania koryguje pojawiające się nieprawidłowości oraz zatrzymuje maszynę w momencie, gdy pojawia się ryzyko jej uszkodzenia lub nieprawidłowego przebiegu procesu produkcyjnego.
W jaki sposób projektowane są układy sterowania maszyn?
Projektowanie układów sterowania jest procesem wymagającym wiedzy oraz doświadczenia. Proces uwzględnia kilka etapów, które mają na celu zarówno ustalenie niezbędnych wymagań, jakie ma spełniać układ sterowania, jak i wykonanie projektu, który zakłada optymalny dobór elektroniki oraz automatyki. Systemy sterowania i bezpieczeństwa maszyn coraz częściej są systemami autorskimi, które powstają zgodnie z indywidualnymi potrzebami producentów. Proces ich projektowania obejmuje:
- analizę potrzeb klienta celu utworzenia wstępnej koncepcji,
- dobór i projektowanie elementów układu,
- budowę układu sterowania i bezpieczeństwa maszyn,
- montaż,
- rozruch kontrolny, który ma na celu sprawdzenie poprawności działania.
Zajmujemy się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań z zakresu automatyki oraz robotyzacji procesów produkcyjnych. Oferujemy kompleksowe usługi, które cechuje nie tylko precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów, ale także zastosowanie innowacyjnych, autorskich rozwiązań.