Jak przywrócić do pracy robota po poważnej kolizji?

Robotyzacja pozwala na osiąganie znacznie lepszych rezultatów niż samo wprowadzenie rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. Na ogół wiąże się z możliwością usprawnienia szerszego zakresu wykonywanych operacji oraz zmniejszenie podatności całej linii technologicznej na nieprzewidziane zdarzenia. Niestety także w fabrykach, które są w dużym stopniu zrobotyzowane, trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia większej lub mniejszej usterki. W takim przypadku zwykle nieodzowne będzie skorzystanie z usług firmy, która zapewnia szybki serwis robotów przemysłowych. Przekonajmy się, jak może dojść do sytuacji tego typu i jakich działań mogą one wymagać.

Dlaczego roboty mogą ulec uszkodzeniu?

Roboty przemysłowe są coraz częściej stosowane tam, gdzie liczy się przyspieszenie produkcji, uniknięcie pracy w warunkach szkodliwych, a także wyeliminowanie błędów popełnianych przez ludzi. Niestety linie zrobotyzowane są również narażone na awarie. W grę mogą wchodzić różne uszkodzenia poszczególnych podzespołów od poluzowania się mocowania przemieszczanego na linii produkcyjnej wyrobu przez wadę albo uszkodzenie czujnika sprawdzającego położenie rozmaitych części, czy wreszcie niekontrolowaną zmianę pozycji używanych materiałów lub ich wada powodująca np. pęknięcie albo ukruszenie. Problemy może też spowodować błąd oprogramowania, przerwa zasilania lub obniżenie parametrów dostarczanych mediów m.in. ciśnienia sprężonego powietrza czy wyciek płynu hydraulicznego.

Czego wymaga naprawa robota po kolizji?

Zakres koniecznej interwencji serwisowej po kolizji robota zależy zarówno od jej skali, jak i przyczyn, które do niej doprowadziły. Stwierdzenie, dlaczego doszło do awarii, ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwoli na uniknięcie podobnych zdarzeń w przeszłości i umożliwi wyeliminowanie słabych punktów systemu. Jeśli chodzi o same prace naprawcze, to w grę wchodzi nie tylko usunięcie usterek oraz ewentualna wymiana uszkodzonych części, ale także przetestowanie poprawnego działania całości, a nierzadko również ponowna kalibracja urządzenia i optymalizacja realizowanych zadań.