Usprawnianie linii produkcyjnych pomaga zoptymalizować przeprowadzane w firmie procesy, zwiększyć jakość i ilość produkcji, a także pozostać silną konkurencją dla innych przedsiębiorstw z tego samego sektora. Jakie technologie to umożliwiają?
Optymalne rozplanowanie stanowisk
Linie produkcyjne często są ograniczone przez wielkość przestrzeni roboczej oraz stanowiska wymagające specjalnych warunków pracy. Nie zawsze uda się stworzyć spójną koncepcję na podstawie standardowych maszyn. Można je jednak zaprojektować od nowa na potrzeby wybranego przedsiębiorstwa lub stanowiska pracy, co pozwala na wpasowanie w istniejący układ. Na liniach produkcyjnych często znajdują się stanowiska żmudne i monotonne. Wielogodzinna, niezmienna praca wykonywana przez tego samego człowieka w końcu powoduje spadek koncentracji, co wpływa na pogorszenie jakości oraz zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku. Dlatego coraz chętniej inwestuje się w pojedyncze, wyspecjalizowane stanowiska montażowe, które wykonują zaprogramowaną sekwencję czynności. W ten sposób można zwiększyć wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu wystąpienia błędów produkcyjnych.
Automatyka i robotyka
W zakładach produkcyjnych można zastosować tzw. inteligentne systemy transportowe. Są to samojezdne wózki oraz linie podwieszane, które stanowią uzupełnienie tradycyjnych linii. W ten sposób usprawniają transport i wykorzystują niezagospodarowane obszary. Coraz więcej procesów produkcji jest automatyzowanych. Technologią nowego wieku jest robotyka, która z czasem stanie się dominującym instrumentem produkcyjnym. Maszyny w porównaniu do człowieka nie męczą przy wielogodzinnej, monotonnej pracy i mogą wykonywać swoje działania w trudnych warunkach środowiskowych. Są na tyle precyzyjne, że gwarantują produkcję wysokiej jakości powtarzanych elementów. Coraz większą popularnością cieszą się roboty współpracujące oraz autonomiczne roboty typu MiR. Można je wyposażyć w różne akcesoria oraz sterowniki, które umożliwiają realizację nowych zadań bez wysokich nakładów finansowych.
Kontrola i bezpieczeństwo
Każda linia produkcyjna musi mieć stanowiska kontrolne, które sprawdzają jakość wyrobów. W wielu zadaniach, takich jak kontrola wałów i osi, tarcz hamulcowych do detekcji pęknięć, szczelności połączeń czy grubości lakieru można zastosować specjalne maszyny. Działają one na podstawie czujników o wysokiej dokładności, które zbierają dane i przesyłają do komputera. Za pomocą elektroniki i programów sterujących można także sterować bezpieczeństwem linii produkcyjnej z dużo większą dokładnością niż w przypadku ludzkiej kontroli. Układy sterowania i bezpieczeństwa mają wiele elementów, które na bieżąco dostarczają informacje o parametrach pracy. Dzięki temu można natychmiastowo korygować odchylenia, a w przypadku dużego odstępstwa od normy system zatrzymuje urządzenie.